KOHA.net

СВЕТОТ

Никола Саркози е прогласен за виновен за незаконско финансирање на кампањата

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е прогласен за виновен за незаконско финансирање на неговата кампања за реизбор во 2012 година.

Нему му беше изречена казна затвор од една година, од кои шест месеци условно.

Саркози беше обвинет за прекумерно трошење на неговата кампања, а потоа ангажираше ПР фирма за да го прикрие тоа, објави во средата Би-Би-Си. Тој секогаш ги негираше сите обвиненија.

Случајот оттогаш стана познат како афера Бигмалион, по името на фирмата.

Одлуката од средата дојде откако апелациониот суд во Париз ја потврди претходната одлука на понискиот суд. Понискиот суд првично го осуди Саркози на една година затвор.

Неговиот адвокат рече дека ќе поднесе жалба на новата казна до највисокиот француски суд. Тоа значи дека ќе биде ставено во мирување и Саркози нема да оди директно во затвор.

Ако пресудата биде потврдена, тој најверојатно ќе биде принуден да носи електронска нараквица, да врши општествено корисна работа или да плати парична казна.

Обвинителите рекоа дека партијата УМП на Саркози потрошила речиси двојно повеќе од лимитот од 22.5 милиони евра за неговата кампања, трошејќи на раскошни предизборни собири и настани. За да ги скрие трошоците, таа потоа побара од Бигмалион да ја наплати партијата, а не кампањата.

Иако обвинителите признаваат дека не можат да докажат дека Саркози бил организиран или вмешан во шемата, тие велат дека тој сигурно бил свесен за тоа.

Никола Саркози беше претседателски мандат од пет години, до 2012 година.

Откако ја загуби својата реизборна кандидатура за социјалистот Франсоа Оланд во 2012 година, тој беше цел на неколку кривични истраги.

Во 2023 година, тој беше осуден на условна затворска казна за обид за поткуп на судија во 2014 година. Тој беше осуден на три години затвор - вклучувајќи две условни - но поднесе жалба на одлуката.

Овој 68-годишник е првиот поранешен француски претседател кој доби затворска казна.

Следната година, на Саркози ќе му се суди под обвинение дека добил нелегални средства за неговата претседателска кампања во 2007 година од починатиот либиски диктатор Моамер Гадафи.