ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Дедо Мраз се враќа во време на инфлација

Дедо Мраз - инфлација - САД

Инфлацијата му го одзеде дури и лебот на Дедо Мраз. Многу од нив се постари, со фиксни примања и патуваат долги растојанија за да го облечат црвеното одело. Тие трошат доста пари на нивните одела и друга облека

Не барајте пластични бариери или клупи во далечината кога ќе го посетите Дедо Мраз оваа година. Тој се врати на стилот пред пандемијата, но неговиот ум е на некои сериозни прашања.

Веб-страницата за аранжман на Дедо Мраз, HireSanta.com, забележа зголемување на побарувачката за 30% оваа божиќна сезона во споредба со минатата година, откако изгуби околу 15% од своите пензионирани изведувачи за време на пандемијата.

Има база на податоци од неколку илјади Дедо Мраз со концерти во водечката продавница на Блумингдалет во Њујорк, разни имоти на Мериот и други места низ САД. Повеќето клиенти на Ален се вратија како деца и не го гледаа СОВИД-19 како голема работа, рече тој, но Дедо Мраз може да избере да носи маска.

Инфлацијата му го одзеде лебот на Дедо Мраз

Друга голема агенција на Дедо Мраз, Cherry Hill Programs, се врати на броевите за резервации пред пандемијата за нејзините приближно 1.400 Дедо Мраз кои работат во повеќе од 600 трговски центри и други локации оваа година, рече портпаролката Крис Ландтруп.

„Не можам ни да објаснам колку сме возбудени што ќе ја видиме сечија насмевка на сите места оваа сезона без ништо да ги покрива тие прекрасни лица“, рече таа.

Дедомразовците на Cherry Hill исто така се слободни да носат маски, рече Лендтруп.

Има ли меѓу познатите Дедо Мразовци кои продолжуваат да се држат на дистанца? Нема да има посети на скутот на Дедо Мраз во главната продавница на Мејси на плоштадот Хералд во Њујорк. Дедо Мраз седи зад своето биро.

Неколку Дедо Мраз кои останаа дома во изминатите две години поради здравствени проблеми се вратија на играта хо хо хо, но Ален очајно се обидува да го пополни своето место со нови изведувачи.

Инфлацијата му го одзеде дури и лебот на Дедо Мраз. Многу од нив се постари, со фиксни примања и патуваат долги растојанија за да го облечат црвеното одело. Тие трошат доста пари на нивните одела и друга облека.

„Ние ги наплаќаме нашите клиенти малку повеќе, а исто така им плаќаме на нашите Дедо Мраз малку повеќе“, рече Ален.

Сликата

РАЗЛИЧНОСТ

Резервациите за многу Дедо Мраз беа направени месеци однапред, а некои работеа во текот на целата година. Дедомразовците на Ален ќе заработат помеѓу 5.000 и 12.000 долари за сезоната.

Сепак, тие за Асошиејтед прес изјавија дека не се загрижени за цената. Тие не се во професијата Дедо Мраз за да заработат пари, туку тоа го прават од чиста радост.

Ален и другите агенции се соочуваат со повеќе барања за инклузивни Дедо Мраз, како црнци, глуви и уметници што зборуваат шпански. Ален има и прекар за телефонски повици.

„Да се ​​има дете кое не може да разбере дека сум жена е некако најголемиот комплимент бидејќи тоа значи дека ја делам правдата на Дедо Мраз.

До средината на ноември, Рикард имаше повеќе од 100 свирки наредени, преку Hire Santa и други средства.

„Многу луѓе разговараат меѓу себе“, рече таа. „Еј, ја виде ли месечината?

Рикард плаќа приближно 175 долари на час како Дедо Мраз, во зависност од работата, и ги донира сите свои пари, освен гориво, во добротворни цели. А нејзината брада? Јак коса.

Внимателно одржуваната бела брада на Ерик Елиот е извонредна. Тој и неговата сопруга, Моиша Елиот, станаа професионални оваа година, откако првпат ги презедоа улогите како волонтери во 2007 година. И двајцата сега се во пензија.

Тие поминаа недели на официјален тренинг на Дедо Мраз. Меѓу вештините што ги стекнаа беше американскиот знаковен јазик и други начини за сместување на лицата со попреченост. Нивната работа вклучува патување во областите на катастрофата со непрофитната организација Lone Star Santas со седиште во Тексас, за да се развесели.

Елиотите, кои се црнци, велат дека не било лесно да се влезе во највисокото ниво на Дедо Мраз како првпат професионалци и клаузули за боја. За некои луѓе, Ерик рече: „Ние разбираме дека ние не сме Дедо Мраз за вас“.

Луѓе во финансиски тешкотии

Искуството на Дедо Мраз во трговскиот центар на Америка во Блумингтон, Минесота, се полни со шест Свети Ника, вклучувајќи двајца кои се црнци и првиот Азиски Дедо Мраз. Тури се нудат на шпански и кантонски.

Вршејќи помали работи, вклучително и домашни посети, Елиотс видоа како покачувањето на цените тешко погоди некои луѓе. Тие ги намалија своите стапки во моменти кога чувствуваат дека луѓето се борат.

Луѓето имаат проблеми и со храната, но не сакаат да го изгубат искуството“, вели Ерик. Понекогаш, тој рече: „Ќе се сретнете со нив и ќе речете: „Оди напред и остани силен“. Знам дека напорно работевте на ова“.

За другите клиенти, Елиотс наплаќаат од 150 до 300 долари на час.

Чарлс Грејвс, редок, професионален глув Дедо Мраз во Њу Браунфелс, Тексас, преку преведувач рече дека бил инспириран да ја пушти брадата и да го носи костимот делумно од непријатните средби со Дедо Мраз што слушал како дете.

„Како дете бев многу возбуден што добив подарок, но тогаш само си заминаш и се чини дека нема врска таму. Децата ме гледаат сега и се прашуваат, знаете, како да има врска со културата на глувите. И секогаш можам да се поврзам со децата кои слушаат“, рече Грејвс, 52-годишен Дедо Мраз.

Грејвс, кој има дневна работа во училиште за глуви деца, исто така доби обука да биде Дедо Мраз. Како таков работи со преведувачи. Влезот беше тежок и скап, вели тој, но „ова е нешто навистина, навистина важно за мене“.

Превод: Блерта Хаџиу