ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Балкан го учи противникот ако го мине шампионот на Андора

КФ Балкани

Балкан ќе се соочи со данскиот шампион Митјиланд доколку се пласира во второто коло од квалификациите за Лигата на шампионите.

Во првото квалификациско коло Балкан ќе игра против шампионот на Андора Санта Колома. Првиот натпревар ќе се одигра во Косово, додека реваншот ќе се игра во Андора. Првите натпревари се играат на 9/10 јули, а реваншите на 16/17 јули.

Доколку победат, Балкан ќе игра на домашен терен против Митјиланд на 23 или 24 јули, додека во Данска се враќа на 30 или 31 јули.

Егнатија од Рогожина во второто коло ќе игра против ПАОК, во случај да го мине шампионот на Босна, Борчи од Бањалука.

Дечиќ од Црна Гора ќе игра против кипарски АПОЕЛ доколку го мине Њу Сејнтс од Велс.