ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Поранешниот европски првак победи на пријателскиот натпревар со Малта

Грција

Поранешниот европски првак, Грција го доби пријателскиот натпревар против Малта со резултат 2:0. Овој натпревар се одигра во вторникот во Салцбург, Австрија.

Двата победнички гола Грците ги постигнаа во првото полувреме. Првиот во 7. минута, а вториот во 15. минута.

Грција беше победник на Европското првенство во 2004 година. Но, Грција не успеа да се квалификува за „Евро 2024“ што започнува во петок.