ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

БиБиСи: Европските клубови го бараат Броја

Армандо Броја

Армандо Броја

Напаѓачот на Челзи, Армандо Броја го привлече вниманието на неколку екипи во Европа, меѓу кои и францускиот Монако. 

Напаѓачот на Албанија, 22-годишниот Броја може да ја промени средината во летниот преоден рок и самиот е подготвен за следниот чекор во кариерата, напиша во четвртокот „ББЦ“.

Позајмицата на Броја во Фулам не беше успешна. Овој тим плати отштета од близу 5 милиони евра, бидејќи на 10 или повеќе натпревари не го вклучи поранешниот напаѓач на Витесе и Саутемптон. 

Фулам не беше заинтересиран целосно да го купи Броја на крајот на сезоната. 

Но, Броја би можел да заврши и во Милан, Вулверхемптон или Монако, кои се во конкуренција да ги осигураат неговите услуги. 

Монако го гледа Броха како замена за Висам Бен Једер. 

„Сините“ во јануари бараа околу 60 милиони евра за Броја, но оваа сума пари може да се намали за половина во овој летен преоден рок. 

Броја во изданието што го оставивме зад себе имаше два постигнати гола и една асистенција на 27 настапи во сите натпреварувања.