ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Компани: Во Баерн се чувствувам како дома

Винсент Компани

Новиот тренер на Баерн Минхен, Винсент Компани изјави дека веќе се чувствува „како дома“ во Баерн Минхен.

Компани беше официјализиран како нов тренер на Баварците во средата, со тригодишен договор.

38-годишниот на чело на тимот доаѓа на местото на Томас Тухел.

Белгиски Компани не обезбеди опстанок во Премиер лигата со Барнли.

„Големиот клуб е средината која ја создавате. Менталитетот што го имате во работата, во добри и лоши моменти, ова ја дефинира работата на највисоко ниво“, рече Компани во четвртокот на првата официјална прес-конференција како тренер на Баерн. 

Кариерата како тренер ја започна во Андерлехт, каде ја започна и кариерата како фудбалер.

Го предводеше Андерлехт до финалето на Купот на Белгија во 2021/22 година, пред да замине на крајот на таа сезона за да го преземе Барнли.

Тој го предводеше Барнли до титулата во Чемпионшип, во втората лига на англискиот фудбал.

Барнли триумфираше со 101 бод и обезбеди вклучување во Премиер лигата, но не обезбеди останување за уште едно издание.

„Многу сум мотивиран, од утро до вечер сум мотивиран и со мисла да ги направам сите подобри“, додаде Компани.

„Не сакам само да бидам успешен. Сакам да постигне успех со што повеќе луѓе. Ова е мојата природа“, изјави Компани.