ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Рома ја вежба опцијата за купување на Анџелино

евра 2024

Рома ја активираше опцијата за трансфер на Анџелино од Лајпциг за 5 милиони евра и покрај интересот на премиерлигашот Бурнмаут за Шпанецот.

„Ла Газета дело Спорт“ во четвртокот напиша дека Рома официјално го упатила барањето до бундеслигашот.

Таму пишува дека Рим е подготвен да ја плати ослободителната клаузула на Анџелино.

Анџелино првично им се приклучи на Џалороси на позајмица во јануари, додека на Олимпико ќе остане до 2028 година.

Анџелино направи кариера и на позајмица во Галатасарај и Хофенхајм. Во меѓувреме, тој беше член и на Манчестер Сити, Њујорк Сити, Жирона, Мајорка, НАЦ Бреда и ПСВ Ајндховен.

Уште еден дефанзивец на Рома, Леонардо Спинацола, се очекува да го напушти тимот на крајот на следниот месец, кога ќе му истече договорот.