KOHA.net

фудбал

Фода, мотивирана за победа против Норвешка

Франко Фода

Австрискиот селектор објави дека од повиканите фудбалери само голманот Аријанет Муриќ не успеал на тренинг.

Фото: Дритон Пачарада

Селекторот на Косово Франко Фода се изрази доста оптимист за победа на пријателскиот натпревар против Норвешка на 5 јуни во Осло.

На прес-конференцијата во четвртокот Фода истакна дека тимот е максимално мотивиран за победа против нордискиот тим. Тој додаде дека во овој период сакале да одиграат два натпревари, но од различни причини тоа не било можно.

Косово планираше да одигра пријателски натпревар со Бахреин во јуни, но азиската земја се повлече. 

„Натпреварот против Норвешка е добра подготовка за натпреварите од Лигата на нации кои не очекуваат. Имаме добар тим, избалансиран тим, максимално сме мотивирани да победиме против Норвешка. Тоа е последниот натпревар за да се видат некои впечатоци од играчите пред натпреварите од Лигата на нации“, рече тој.

Австрискиот селектор објави дека од повиканите фудбалери само голманот Аријанет Муриќ не успеал на тренинг.

„Мурик е болен. Во овие два дена сигурно ќе знам дали ќе биде подготвен“, изјави Фода.

Поради здравствени причини или повреди, Фода изјави дека не успеал да собере некои играчи како Милот Рашица, Флорент Муслија, Донат Рудани и Исмајл Бека. Рашица, како што рече тренерот, имал операција на раката. 

На списокот, како што објави Фода, се најдоа и Исмет Лушаку и Крешник Красниќи, кои не беа пуштени од своите клубови, Шведска односно Норвешка каде се игра регуларниот шампионат. Поканет на, како што рече, „опширната листа“, 58-годишникот го спомна и името на Емир Сахит. 

Селекторот на Косово откри дека Донис Авдијајн, кој настапува за Хартберг, не го поканил бидејќи има некои несогласувања меѓу него и Фудбалската федерација (ФФК). Тој рече дека по мечот со Норвешка ќе размислува за оваа ситуација.

„Авдијај го познавам порано, во швајцарските тимови. Имаше некои несогласувања со Федерацијата и додека не ги разјасниме, така ќе остане. Не можам да одговорам [кој спор] бидејќи тоа се случи пред да дојдам. По овој период ќе имаме доволно време да размислиме за оваа ситуација“, изјави Фода.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: