ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Груда добива уште една шанса да го убеди Нагелмсани, слави Мулер

Брајан Груда

Брајан Груда и Роко Рајц ќе останат подолго во германската репрезентација. Ова во четвртокот го објави Германската фудбалска федерација. Двајцата играчи на селекцијата до 21 година на Германија ќе му бидат на располагање на селекторот на германската репрезентација Јулијан Нагелсман до пријателскиот натпревар против Грција на 7 јуни. Нагелсман и останатите селектори на 7 јуни треба да го достават конечниот список за „Евро 2024“.

„Груда од Мајнц и Рајц од Борусија Менхенгладбах првично требаше да тренираат со сениорската репрезентација на Германија до крајот на подготвителната фаза за Европското првенство, односно до петок. Во Бланкенхајн, репрезентативците до 21 година беа активни и надвор од теренот: Во вторникот Груда е Рајц изненади околу 150 ученици на фудбалски турнир во државното училиште во Бланкенхајн“, се вели во соопштението на Германскиот фудбалски сојуз.

„Билд“ напиша и дека Груда му оставила добар впечаток на Нагелсман.

„Двајцата играчи на селекцијата до 21 година оставаат добар впечаток на тренинзите. Тренерот Јулијан Нагелсман веќе изјави дека доколку има повреди во тимот и тие имаат шанса да победат на европскиот турнир“, пишува големиот германски весник.

За Груда зборуваше и Нагелсман.

Се надевам дека со нас ќе ја покаже потребната самодоверба и нема да се крие, изјави Нагелсман, пренесува Билд.

Дури и Томас Мулер има симпатии кон Груда.

„Кога ќе го погледнете, ќе видите дека има нешто посебно. Останува да покаже одлучност“, рече меѓу другото на прес-конференцијата Мулер.

Мулер ги размени дресовите со Груда по натпреварот на Баерн против Мајнц.

Тогаш му го зедов дресот и свесно го објавив јавно затоа што мислев дека игра добро“, изјави Мулер.

19-годишниот фудбалер постигна четири гола и трипати асистираше на 28 натпревари во Бундеслигата.

Тој има договор со Мајнц до 2026. Картата на Груда се проценува на околу 20 милиони евра.

Груда одигра седум натпревари за надежите на Германија во седум настапи. Се смета дека има потенцијал да биде редовен играч во иднина дури и во сениорскиот тим на Германија.