ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Олимпијакос ја освојува Конференциската лига

Олимпијакос

Олимпијакос е победник на Конференциската лига за изданието 2023/24.

Олимпијакос во средата навечер во Атина ја совлада Фиорентина со резултат 1:0, со гол во 116. минута.

Стрелец беше Ајуб Ел Кааби. Неговиот гол беше потврден по прегледот на ВАР. За мароканскиот напаѓач, 30-годишниот Ел Кааби, тоа беше 11-ти гол во девет натпревари во Конференциската лига.

За Фиорентина тоа беше втор пораз во низа во финалето на Конференциската лига.

„Виола“ во претходното издание беше поразена од Вест Хем Јунајтед со 2:1.

За Олимпијакос тоа беше прв трофеј во Европа, по 99 години.

Тренер на Олимпијакос е Шпанецот Хозе Луис Мендилибар, кој го презеде тимот во декември минатата година.

Минатата година тој ја освои Лигата на Европа со Севиља, откако доби отказ во октомври.

Олимпијакос стана првиот грчки тим кој освоил европски трофеј.