ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Флик, новиот тренер на Барселона

Ханси Флик

Ханси Флик ќе биде новиот тренер на Барселона, потврдија во средата од шпанскиот клуб.

Германија со Каталонците потпиша договор до 2026 година.

Флик ќе го замени отпуштениот Чави Ернандез.

Во текот на кариерата како тренер на клубови, 59-годишниот тренер беше само Баерн. Освои тројна круна во сезоната 2019/20. Додека ја освои и Бундеслигата во сезоната 2020/21.

Тој ја водеше и Германија, но беше отпуштен по слабите перформанси. Испадна во групната фаза за време на Светското првенство во 2022 година.