KOHA.net

фудбал

Буш раскажува како го убедил Бериша да го напушти Косово во Албанија

Медон Бериша, Албан Буши

Медон Бериша со дресот на Косово и Албанија и Албан Буши (во средината)

Селекторот на Албанија до 21 година, Албан Буши, покажа дека на средниот бек Медон Бериша му ја ветил капитенската лента за да го убеди да премине во новиот црвено-црн тим и со тоа да го напушти Косово.

На прес-конференцијата во средата Буши истакна дека Медон Бериша ја заслужил поканата на Силвињо на „Евро 2024“. Според Буш, личноста и лидерството на Бериша на теренот го издвојувале.

На 7 јуни, надежите на Албанија го играат следниот квалификациски натпревар за „Евро 2025“. Ќе се соочат со Црна Гора. Младите црвено-црни на 11 јуни ќе одиграат пријателски натпревар против Лихтенштајн.

Но, на овие натпревари не се очекува да биде актуелниот капитен на Албанија У21, Медон Бериша. Поканет е во репрезентацијата А за „Евро 2024“.

„Бериша првпат е во А тимот, бевме убедени дека многу рано ќе оди во А тимот, но отиде порано од очекуваното. За нас тој беше одлучувачки играч, со личност, а поканата е повеќе од заслужена. Кога го контактирав Медон Бериша, тој беше дел од Косово и му ветив капитенската лента да биде дел од Албанија. Му ветив, бидејќи можев да видам дека има многу личност на теренот, беше лидер и тоа целосно го заслужи. Му посакувам многу успех и се надевам дека ќе го имаме на мечот со Црна Гора“, изјави Буши посакувајќи му на Бериша успех на Европското првенство.

Силвињо мора да го достави конечниот список од 26 играчи кои ќе бидат дел од Албанија на Европското првенство на 7 јуни. Неговиот дел најверојатно ќе биде талентираниот фудбалер.

20-годишниот Бериша, кој игра за Лече во Серија А, беше изненадувањето на прелиминарниот скратен список на бразилскиот тренер Силвињо.

Бериша има два настапи за Албанија У19 и еден за Албанија У20. Потоа двапати се појави за Косово У21, пред да се пресели во Албанија У21.

Сега тој е силен кандидат да обезбеди место во А селекцијата на Албанија.

На Европското првенство што почнува на 14 јуни, Албанија ќе се натпреварува во групата Б во која се уште Италија, Хрватска и Шпанија.