KOHA.net

фудбал

Крос се збогува со Ла Лига

Toni Kroos

Авантурата на Германецот Тони Крос во Ла Лига со Реал Мадрид заврши со нерешено.

Екипата на Реал Мадрид во саботата ремизираше без голови со Реал Бетис во последната недела од изданието.

Крос го одигра последниот натпревар со Реал во лигата, откако Германецот најави повлекување од фудбалот по завршувањето на ЕП 2024 година. 

Реал Мадрид ја заврши сезоната со освојување на титулата шампион.

Додека Реал Бетис ја обезбеди конференциската лига откако заврши на седмото место со 57 бодови.

„Кралевите“ се и во финалето на Лигата на шампионите и ќе се соочат со германскиот тим Дортмунд.