KOHA.net

фудбал

Мбапе е пречекан од ПСЖ со победа во Купот на Франција

Kylian Mbappe

Суперѕвездата Килијан Мбапе е пречекан од Пари Сен Жермен со триумф во Купот на Франција.

ПСЖ победи со 2:1 во саботата во финалето против Лион.

Усман Дембеле и Фабијан Рузи погодија за тимот на Луис Енрике, додека Џејк О'Брајан за Лион. 

ПСЖ и Мбапе пред денови се закитија и со титулата шампион во Лига 1.

Мбапе најави дека по оваа сезона ќе го напушти францускиот шампион. Се очекува Реал Мадрид да биде следната дестинација на францускиот супер фудбалер.