ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Како Џака го оправдува губењето на финалето?

Гранит Џака

Играчот од средниот ред на Баер Леверкузен, Гранит Џака по натпреварот изјави дека не е загрижен за запирање на позитивниот резултатски напредок, туку за губењето на финалето од Лигата на Европа.

„Тоа нема никаква врска со напредокот на резултатите. Се работи за натпреварот. Изгубивме, ова е фудбал. Им честитам на Аталанта, тоа е се. Штета што работите не тргнаа добро, не успеавме. Но, викендов имаме уште едно финале. Знаевме дека Аталанта ќе не стави под притисок, ја загубивме топката, но викендов ќе се снајдеме подобро“, изјави Џака.

Леверкузен е поразен по 51 последователен натпревар во сите конкуренции од тековното издание.

Леверкузен за прв пат во историјата ја освои Бундеслигата, додека во сабота ќе игра во финалето на Купот на Германија против Кајзерслаутерн.

Во текот на 51 натпревар без пораз, Леверкузен имаше 42 победи и 9 нерешени.