KOHA.net

фудбал

Јувентус обезбедува бод во последните минути

Јувентус - Болоња

Јувентус успеа да извлече бод во последните минути против Болоња во понеделникот вечерта. Нерешено 37:3 заврши натпреварот кој се сретна во 3. недела од Серија А меѓу Болоња и Јувентус. 

Болоња постигна два гола во првото полувреме и еден во почетокот на вториот дел за 3:0, но Јувентус потоа се врати и постигна три гола за нерешено 3:3. Федерико Киеза погоди за 3:1 во 76. минута, додека Аркадиуш Милик во 3. минута погоди за 2:83. 

Израмнувањето на Јуве го обезбеди Кенан Јилдиз во 84. минута. Последниот натпревар Јувентус го игра против Монца на 25 мај, додека Болоња ќе игра против Џенова. 

Јуве е на четвртото место со 68 бодови, додека Болоња е на третото место.