ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

ПСЖ со победа го завршува изданието

Пари Сен Жермен

Пари Сен Жермен со победа ја заврши сезоната во Лига 1. 

Во неделата вечерта Париз победи со 2:0 на гостувањето кај Мец. Натпреварот беше 34. коло, поточно последен во францускиот шампионат.

Париз рано ја обезбеди победата. Во седмата минута Карлос Солер погоди за 1:0. Ли Канг-ин, кој асистираше за првиот гол, вториот го постигна во 12. минута.

Париз многу порано ја освои титулата. Изданието го заврши со 76 бодови, девет повеќе од Монако.

Суперѕвездата Килијан Мбапе воопшто не беше преполн за овој натпревар. Итан Мбапе, неговиот брат, играше од 62. минута.

На 25 мај ПСЖ игра во финалето на Купот на Франција против Лион.