ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Дали Сити е најголемиот англиски тим?

Манчестер Сити

 (АП) - Бројките зборуваат сами за себе. Четврта последователна титула во Премиер лигата за Манчестер Сити. Шестото во седум изданија уште повеќе ја потврдува доминацијата на овој клуб.

За тренерот Пеп Гвардиола тоа е 17. трофеј со Сити во осумте години на чело на клубот. А бројката може да се искачи на 18 доколку Сити го победи Манчестер Јунајтед следната недела во финалето на ФА Купот. Тоа е збир на големи трофеи во овој период, покрај триумфот во Лигата на шампионите за прв пат минатата сезона.

Сити ја обезбеди титулата во изданието 2023/2024 во недела, на крајот од изданието во Премиер лигата.

Освен Ливерпул во 2020 година, ниту еден друг тим во англиската прва лига не му се доближи на Сити откако Гвардиола ја започна својата трофејна серија во 2018 година кога го крена трофејот во Лигата на шампионите.

Гвардиола веќе имаше две последователни титули, во 2018 и 2019 година со вкупни 100 и 98 поени, пред оваа серија да ја прекине Ливерпул. Во 2021 година, Сити повторно ја освои титулата во Англија и беше доминантна сила во  остров и стана првата англиска екипа која освоила четири последователни титули во првата лига.

Големината на Сити се покажа и минатата сезона кога ја освоија тројната круна: Премиер лига, Лига на шампиони и ФА Куп. Овој тим во овие успешни години три пати го освои Лига купот, а во 2021 година стигна и до финалето на Лигата на шампионите.

Најдобриот англиски тим на сите времиња? Без сомнение.

Сити би можел да доминира во дебатата за тоа кој е најдобриот тим во Англија во наредните години.

Ливерпул (1982-84)

Ливерпул три пати по ред ја освојуваше првата лига на Англија, 1982-84 година – период во кој триумфираа во европските купови и три Лига купови.

Но, тоа беше само една од успешните периоди во текот на 1973-90 година во која тој освои 11 титули во лигата и четири европски купови, меѓу другите големи титули.

Доминацијата со неколку тренери почна од Бил Шенкли, а заврши со Кени Далглиш, но само еднаш беше постигнат „хет-трик“ од титули.

Првите две беа освоени под раководство на менаџерот Боб Пејсли, а третата ја освои Џо Фаган, кој исто така го предводеше тимот до триумфи на Европскиот куп и Лига купот таа сезона.

Во 1985 година, Ливерпул беше поразен во трката за титулата од ривалите од Мерсисајд, Евертон, но веднаш во следното издание, тие ја вратија титулата, а исто така и ФА Купот.

Манчестер Јунајтед (1999-2001)

Во времето кога Алекс Фергусон го освојуваше „хет-трикот“ на титулите со Јунајтед од 1999-2001 година, претходно двапати беше блиску до овој успех.

Во 1995 година, двократниот шампион Јунајтед заостануваше еден поен зад победникот Блекбурн.

Откако ја врати титулата во 1996 година и ја одбрани во 1997 година, Јунајтед заостануваше еден бод зад победникот, Арсенал, во 1998 година.

Во 1999 година, Јунајтед не само што повторно ја освои титулата, туку и тројната круна. Покрај Премиер лигата, тој ги освои и Лигата на шампионите и ФА Купот.

Манчестер Јунајтед (2007-2009)

По три години без титула, тимот на Јунајтед беше повторно изграден и започна уште еден период на доминација, инспириран од Кристијано Роналдо и Вејн Руни.

Освои хет-трик со титули од 2007-2009 година, а подигна уште еден трофеј во Лигата на шампионите во 2008 година. Јунајтед стигна до финалето на Лигата на шампионите во 2009 година и повторно во 2011 година.

Во овој период е вклучен и Лига купот во 2009 година.

Серијата освојувачки титули ја прекина Челзи во 2010 година, кога Јунајтед уште еднаш заостануваше на само бод зад лидерите.

Успеси кои вреди да се споменат

Арсенал е единствениот тим во Премиер лигата кој ја заврши сезоната без пораз, во изданието 2003-2004 година - а играчите ја презедоа титулата „Непобедливи“.

Престон беше првиот тим во англиската фудбалска елита што ја заврши целата сезона без пораз. Стана првиот тим кој ја освоил лигата и ФА Купот во изданието 1888-1889 година.

Хадерсфилд (1924-1926) и Арсенал (1933-1935) имаа периоди на доминација и секој освои хет-трик на титули во пресрет на Европскиот куп, кога беше тешко да се судат тимови против ривали низ Европа.