ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Лукаку обезбеди победа за Рома

Ромите

Рома победи со 1:0 против Џенова во неделата навечер. Натпреварот важеше за 37. коло, поточно претпоследното од Серија А.

Ромелу Лукаку погоди во 79. минута на асистенција на Стефан Ел Шараи, за победа. Од 72. минута Рома беше со играч помалку на теренот, по исклучувањето на Леандро Паредес.

Рома е шеста со 63 бода, три помалку од Аталанта на петтото место. Џенова е на 11. место со 46 бодови. Рома со победата се зацврсти на шестото место.