KOHA.net

фудбал

Феникс сепак бега од испаѓање, ова е резонирањето на ФФК

Феникс

„По поразот во Ѓаковица, Феникс паѓа во Втора лига“.

Ова го напиша во првото соопштение на Фудбалската федерација на Косово (ФФК), во неделата.

Но соопштението на ФФК подоцна беше сменето. Објавени се дополнителни информации кои навестуваат дека дали тимот од Бања е Пеќ ќе остане дел од Првата лига ќе се решава „со посебна одлука“.

КОХА дознава дека е одлучено Феникс да остане дел од првата лига барем во следното издание.

„Да беше нормална ситуација, на крајот од првенството последните две екипи во соодветните групи ќе мораа да ја напуштат лигата, но по исклучувањето од натпреварувањата на Влазнија и Улпијана, сега ќе одлучува специјален одлука и се ќе биде познато во текот на следната недела. Да потсетиме, Првата лига, која е поделена во две групи, од 2025 година ќе биде единствена лига, за која е донесена одлуката и навреме се известени клубовите“, пишува тој во ажурираното соопштение на ФФК.

Улпијана и Влазнија беа исклучени поради местење натпревари. ФФК донесе и одредени одлуки за инволвираните во заговорот на натпреварот.

Во Феникс планираат да се мобилизираат за следното издание, откако на „изненадувачки“ начин избегнаа испаѓање.

Следната сезона, доколку останеме во Првата лига, единствена опција ќе биде борбата за Суперлигата“, изјави во неделата за KOHEN претседателот на Феникс, Мухедин Ферати.

Првата лига на Косово е поделена во две групи. Има Група А и Група Б. Феникс се натпреваруваше во групата А. Заврши на последното место со 23 бода. Пад на само две екипи од Првата лига предвидуваат и Пропозициите за натпреварување на ФФК. Но, од една од секоја група.

Ќе се спои Првата лига од изданието 2025/2026 година, а во натпреварувањето ќе има 18 екипи.

Динамо е Феризај и Приштина е Ре ќе се соочат во изедначениот натпревар од Првата лига. Нерешениот натпревар меѓу Динамо и Нова Приштина ќе се одигра на 26 мај на стадионот „Реџеп Реџепи“ во Дренас.

Победникот од овој натпревар, на 1-ви јуни игра нерешено со осмопласираната екипа од Суперлигата.

Моментално на осмата позиција е Фероникел 74.

Динамо заврши на второто место со 52 бода во групата А од Првата лига, додека Приштина е Ре беше втора во групата Б.

Сухарека и Феризај директно се вклучени во Супер лигата.