ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Интер ремизира со Лацио, слави титула

Интер

Интер во неделата ја прослави титулата шампион пред своите навивачи.

Интер и Лацио ги поделија бодовите во дербито од 37. коло во Серија А.

Јапонецот Даичи Камада зголеми на 1:0 во корист на Лацио во 32. минута. Израмнетиот гол за Интер го постигна крилниот дефанзивец Данзиел Дамфрис во 87. минута.

Лацио постигна уште еден гол во четвртата минута преку аргентинскиот напаѓач Тати Кастеланос, но тоа беше поништено поради офсајд. Во дресот на Лацио од 66. минута настапи дефанзивецот Елсеид Хисај.

Лацио е седмопласиран на табелата со 60 бодови. Следното издание ќе се натпреварува во Лига Европа.

Интер претходно беше прогласен за шампион.