KOHA.net

фудбал

Челзи обезбедува европски натпреварувања

Челзи

Челзи ги обезбеди европските натпреварувања за следното издание, на последниот ден од Премиер лигата за ова издание.

Челзи победи со 2:1 во натпреварот од 38. коло против Бурнмаут.

Мојсес Каиседо во 17. минута постигна супергол. Еквадорскиот играч за врска постигна гол од близу 50 метри, откако го искористи излегувањето на противничкиот голман.

Рахим Стерлинг потоа го удвои водството три минути по паузата.

Беноа Бадијашиле минута подоцна си постигна автогол и беше решен конечниот резултат на натпреварот.

Челзи заврши на шестото место во Премиер лигата со 63 бода.

Челзи моментално се натпреварува во Лига Европа, но ќе биде промовиран во Конференциската лига доколку Манчестер Јунајтед го победи Манчестер Сити во финалето на ФА Купот во сабота, 25 мај.