ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Човек. Јунајтед ја завршува најслабата сезона во Премиер лигата

Манчестер Јунајтед

Расмус Хојлунд и Диого Далот му помогнаа на Манчестер Јунајтед да го добие последниот натпревар од англиската фудбалска елита на гостувањето кај Брајтон.

Но, и покрај победата, Јунајтед ја заврши кампањата најслабо во англиската елита.

Тимот предводен од тренерот Ерик тен Хаг заврши на осмото место, што е најниско место од сезоната 1989/90.

Јунајтед го завршува изданието со 60 бодови на осмото место, колку што имаше Њукасл на седмата позиција.

Брајтон заврши на 11. место со 48 бодови.

Манчестер Јунајтед влезе во овој натпревар свесен дека му треба подобар резултат од Њукасл за да гарантира место кое ќе ги испрати во натпреварувањата на УЕФА следната сезона.

Но, Њукасл победи со 4:2 против Брентфорд.

Така, Јунајтед ќе треба да триумфира во финалето на ФА Купот следната сабота, за да го обезбеди пласманот во Лига Европа.