ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Муриќи е пречекан со пораз од Премиер лигата

Аријанет Муриќ

Голманот на Косово, Аријанет Муриќ, во саботата со пораз беше дочекан од елитата на англискиот фудбал.

Муриќ во последниот натпревар од елитното првенство во Англија, беше поразен на домашен терен со Барнли со 2:1 од Нотингем Форест.

Двата гола во голот на високиот Косова ги постигна напаѓачот Крис Вуд, во втората и во 14. минута.

Стрелец на единствениот гол за домаќините беше Џош Кален во 72. минута.

25-годишниот играч на голот на Барнли во тековното издание забележа 10 настапи во Премиер лигата, а прими 16 гола.

Барнли испаѓа откако освои само 24 бода и го зазема претпоследното место.

Нотингем избегна испаѓање со 32 бода, на 17. место.