ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

На Арсенал не му е доволна победата над Евертон

Арсенал

Победата во последното коло од Премиер лигата за актуелното издание не беше доволна за Арсенал да ја освои титулата шампион.

Арсенал во саботата победи со 2:1 против Евертон во 38. коло, но кампањата ја заврши на второто место.

„Револверистите“ завршуваат на второто место со 89 бодови, два помалку од шампионот Манчестер Сити.

Идриса Гује во 1. минута погоди за Евертон за 0:40, додека три минути подоцна израмни Такехиро Томијасу.

Стрелец на победничкиот гол беше Каи Хаверц во 89. минута.

Последната титула Арсенал ја освои пред две децении, во изданието 2003/2004 година.