KOHA.net

фудбал

Клоп го добива добредојдениот меч со Ливерпул

Ливерпул на „Енфилд“

Тренерот Јирген Клоп го доби пречекот со Ливерпул.

Владеењето на Клоп заврши со победа од 2-0 во саботата, во последниот натпревар на фудбалската елита за изданието 2023/2024 година.

Ливерпул победи со 2:0 против Вулверхемптон на „Енфилд“, додека навивачите на „црвените“ подготвија импресивна кореографија за германскиот тренер кој имаше многу успеси.

Од 28. минута гостите останаа со играч помалку на теренот, кога беше исклучен Нелсон Семедо.

Потоа, победничките голови ги постигнаа Алексис Мек Алистер во 34. минута и Џерел Квансах во 40. минута.

Клоп на чело на Ливерпул беше назначен во октомври 2015 година.

Тој го водеше Ливерпул на 491 натпревар, а постигна вкупно 299 победи.

Со Ливерпул, покрај многу други трофеи, ја освои Лигата на шампионите, Премиер лигата и Светското клупско првенство.

Ливерпул оваа кампања ја завршува со 82 бода на третото место, додека Вулверхемптон е на 14. место со 46 бодови.