ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Авдијај ја завршува сезоната со гол во Австрија

Донис Авдијај

Донис Авдијај ја заврши сезоната со гол во австриската Бундес лига. Авдијај во неделата постигна гол и за Рапид Виена.

Авдијај го постигна првиот гол во 25. минута во победата на Хартберг со резултат 3:0. Авдијај го комплетираше натпреварот, додека беше меѓу најдобрите на теренот. 

На 25 натпревари во австриската Бундес лига, Авдијај постигна 12 гола и шест пати асистираше. Хартберг се зацврсти на четвртото место со 28 бодови, позиција која ги обезбедува квалификациите во Лига Европа.