ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Даку вели дека се уште не добил покана од Албанија

Даку

Косовскиот напаѓач Мирлинд Даку го постигна четвртиот гол на последните пет натпревари за Рубин Казан во Русија. Но, Даку вели дека се уште не добил покана од селекторот на Албанија, Бразилецот Силвињо за ЕП „Германија 2024“. Даку во неделата го постигна единствениот гол за Рубин Казан, кој загуби со 3:1 од Спартак Москва, во натпреварот од 29. коло на рускиот шампионат. Голот постигнат во 77. минута на асистенција на Дардан Шабанхаџај, беше деветти за Даку во 32 одиграни натпревари со дресот на Рубин Казан.

„Имаме уште еден натпревар и ќе се обидам да ја сменам мојата статистика. Тука се чувствувам како дома. Се уште немам добиено покана од Албанија за ЕП. Чекам и дури потоа ќе можеме да зборуваме за мојата иднина“, рекол Даку, пренесува рускиот сајт „sovsport.ru“.

Даку може да го напушти Рубин Казан на лето. Интересот за поранешниот напаѓач на Косово е голем. Генералниот директор на клубот од Казан Александар Аибатов потврди дека интересот за Дак е голем. Но, одлуката за иднината на Дакујт, вели Аибатов, ќе биде донесена подоцна.