ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Бехрами жестоко го критикува швајцарскиот тренер

Валон Бехрами

Ваљон Бехрами за Швајцарија одигра 83 натпревари и придонесе со два постигнати гола. Имаше одлична кариера на клупско ниво, во силни европски лиги, играјќи за Лугано, Џенова, Верона, Лацио, Вест Хем, Фиорентина, Наполи, Хамбург, Ватфорд, Удинезе, Сион и Бреша. 

Бехрами сега е аналитичар во швајцарскиот медиум „20min“, додека во саботата, ден по објавувањето на списокот на Мурат Јакини за овогодинешното ЕП, упати остри критики. 

Која е целта на овој контингент“, изјави Бехрами, кој беше изненаден од толку голем број повикани играчи.

Јакини во петокот го објави списокот со 38 имиња за „Евро 2024“, но оваа бројка ќе се намалува двапати пред да се достави конечниот список за Европското првенство што се организира во Германија. На Европското првенство можат да бидат повикани до 26 играчи. Шест од 38-те гости на Јакин се со албанско потекло. 

„38 играчи. Ова е изненадување. Зошто Швајцарија да прими толку голем број играчи во споредба со другите земји? Во европските квалификации имаше противници како Белорусија или Андора, а младите играчи можеа да се вклучат во репрезентативниот тим. Зошто сега се повикуваат млади луѓе, непосредно пред ЕП? Можеше тоа да се прави во текот на целата година, сезона, имаше време да се погледне, анализира и тестира“, изјави во саботата Бехрами.

Тој рече дека тоа ќе создаде голема конфузија бидејќи нема да може да се создаде тимски дух.

„Како можете да изградите тимски дух кога половина од нив знаат дека ќе заминат за неколку дена? Тоа е погрешно време. Фокусот сега мора да биде на турнирот, да се развијат и имплементираат тактичките идеи, а тимот да функционира како тело. Погрешно време е некои млади играчи да добијат подароци и да бидат поканети во репрезентацијата. За што? Уште еднаш, тешко е да се разбере мотивот и менталитетот на одлуките на Мурат Јакини. Но, тоа е негова одлука и мора да се почитува. Се надевам дека овој тим со толку голем број ќе ги даде своите плодови“, изјави Бехрами.