ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Челзи реагира на расната злоупотреба на Џексон

Николас Џексон

Од Челзи велат дека се „згрозени од расната злоупотреба упатена кон Николас Џексон преку социјалните мрежи“. Според лондонскиот клуб, злоупотребата се случила по поразот во полуфиналето на ФА Купот од Манчестер Сити во саботата.

Избраниците на Маурисио Покетино загубија со 1:0 од Сити на Вембли. Во текот на натпреварот Џексон имаше три убави шанси кои не ги претвори во гол.

„Во општеството нема место за каква било форма на дискриминација. Како клуб, имаме пристап со нулта толеранција за секој инцидент од ваква природа“, се вели понатаму во соопштението на Челзи објавено во понеделникот.

„Клубот ќе го поддржи секое гонење и ќе преземе најсилна можна акција, вклучително и забрани, против секој поединец кој извршил злоупотреба и ќе се утврди дека е носител или член на годишен билет“.

Сенегалскиот напаѓач Џексон минатото лето дојде во Челзи од Виљареал. 22-годишниот фудбалер оваа сезона постигна 13 гола, од кои десет во Премиер лигата.

Челзи му понуди целосна поддршка на Џексон.

„Тој е нашиот главен напаѓач, единствениот напаѓач што го имаме подготвено“, изјави тренерот на Челзи, Покетино пред натпреварот против Арсенал во вторник.

„Тој работи фантастична работа. Тие направија фантастична работа за тимот. Трча, постигнува голови, дава асистенции. Тоа му е само прва сезона. Тој е млад дечко, дојде од Шпанија, иако и таму немаше големо искуство. Ако сакаме да го споредиме играчот со иконите на клубот, ако го споредиме со Дидие Дрогба, јасно е дека ќе загуби. Но Џексон ќе ја има мојата најголема поддршка. Дури и да не постигнува голови, тој многу придонесува со начинот на кој се бори за клубот и за своите соиграчи. Тој создава шанси. Му треба време да се подобри. Сигурно ќе биде подобар во следното издание. Во тоа нема сомнеж“, додаде Покетино.