ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Убедлива победа на ПСЖ и без Мбапе

ПСЖ - Лига 1

ПСЖ немаше проблем да го добие следниот натпревар во Лига 1.

Париз во неделата навечер победи со 4:1 против Лион.

Немања Матиќ си постигна автогол во третата минута за водство на ПСЖ од 1:0. На 2:0 зголеми Лукас Бералдо во шестата минута. Гонсало Рамос потоа постигна гол во 32. и 42. минута за запечатување на играта во првото полувреме.

Ернест Нуамах погоди за Лион во 37. минута.

Натпреварот беше 30-то коло во Лига 1.

ПСЖ води со 66 бодови и е многу блиску до титулата. Монако е втор со 55 бодови. Лион е на осмото место со 41 бод.

На овој натпревар одмораа Килијан Мбапе и Усман Дембеле.