ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Албанскиот тим го презема водството во Црна Гора

Дечиќи

Албанскиот тим Дечиќи го зазеде врвот во пласманот во фудбалскиот шампионат на Црна Гора.

Дечиќи и Тузи победија со 2:0 против Младост во неделата, во 31. коло. Во меѓувреме Будуќности загуби со 3:1 од Језеро.

Дечиќи сега има 57 бода, три повеќе од Будуќности. Дечиќи ја загуби првата позиција во последниот круг, но брзо ја врати.

Стрелци на головите за Дечиќ беа Пјетер Лулѓурај и Бојан Матиќ.

Остануваат уште пет круга.