ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Алавеси го изненадува Атлетико Мадрид

Алавес - Атлетико Мадрид

Екипата на Алавес во неделата го совлада Атлетико Мадрид со резултат 2:0. Натпреварот Алавес – Атлетико се сретнаа во 32-та недела од шпанската Ла Лига.

Стрелец на првиот гол беше Карлос Бенавидез во 15. минута, додека Алавеси вториот во 92. минута. Голот за 2:0 го постигна Луис Риоха.

Атлетико е на четвртото место со 61 бод, додека Алавеси е на 13. позиција со 35 бодови.