ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Галатасарај не греши против Пендикспор

Галатасарај - Пендикспор

Екипата на Галатасарај забележа нова победа во трката за титулата шампион во Турција. Галатасарај на домашен терен го совлада Пендикспор со резултат 4:1. Натпреварот одигран во неделата беше 33-та недела од турската Суперлига.

Серијата голови ја отвори Муаури Икарди во 35. минута. Пет минути подоцна Абдулкерим Бардакчи погоди за 2:0. Дрис Мертенс беше стрелец за 3:0. Тој погоди во 76. минута. Почесниот гол за гостите го постигна Алпаслан Озтурк во 85. минута. Помогнат од Ендри Чекичи. Керем Актуркоглу го постигна четвртиот гол за Галата од пенал во 97. минута.

Галатасарај се засили на првото место. Освоија 33 бода од 90 натпревари, додека на второто место е Фенербахче со 85 бодови од 32 натпревари. Пендикспор е на претпоследното место со 30 бодови.