ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Неверојатно, серијата на Леверкузен продолжува

Леверкузен

Леверкузен по постигнатиот гол во 98. минута го израмни резултатот на гостувањето кај Дортмунд и ја продолжи серијата од 45 натпревари без пораз во сите натпреварувања.

Дортмунд беше многу блиску да му го нанесе првиот пораз на Леверкузен сезонава, но на крајот потклекна.

Дортмунд и Леверкузен одиграа нерешено 1:1 во неделата во натпреварот од 30. коло на германската Бундес лига.

Леверкузен има 38 победи и седум нерешени во сите натпреварувања.

Првиот гол на натпреварот кој се одигра на „Сигнал Идуна Парк“ го постигна напаѓачот Никлас Фулкруг, во 81. минута.

Големо славје за тимот предводен од тренерот Чаби Алонсо имаше во осмата минута од судиското продолжение, кога хрватскиот дефанзивец, Јосип Станишиќ зголеми на 1:1.

Гранит Џака беше стартер во средниот ред на гостите и го комплетираше натпреварот. Беше казнет со жолт картон во 92. минута, а ќе отсуствува на следниот натпревар. 

Ждрепката не влијае на пласманот, бидејќи Леверкузен веќе ја освои првата титула во историјата на клубот во Бундеслигата во претходното коло.

На првото место има 80 бодови.

Дортмунд, кој се бори за пласман во Лигата на шампионите следната сезона, има 57 бодови на петтото место.

Лајпциг е четврти со 59 бода.