ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Ливерпул победи, се израмни на бодови со Арсенал

Ливерпул - Премиер лига

Ливерпул забележа победа со која заедно со Арсенал го одржува на врвот во англиската Премиер лига.

Во неделата, во натпреварот од 34. коло на англиската елита, Ливерпул на гости го совлада Фулам со резултат 3:1.

Со оваа победа лидерот Арсенал и второпласираниот Ливерпул имаат по 74 бода по 33 одиграни натпревари.

Со еден одигран натпревар помалку на третото место е Манчестер Сити кој има 73 бода.

Сити беше вклучен во полуфиналето на ФА Купот, каде победи против Челзи и се пласираше во финалето на натпреварувањето.

Трент Александер-Арнолд најпрвин погоди за водство на „црвените“ во 32. минута.

Тимоти Кастањ ги израмни резултатите во втората дополнителна минута од првото полувреме.

Во вториот дел погодија и Рајан Гравенберч и Диого Јота за Ливерпул, за победа од 3:1.

Армандо Броја беше на клупата на Фулам.