ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Ливерпул е елиминиран, победата не е доволна

Аталанта - Ливерпул

Ливерпул победи со 1:0 во реванш четвртфиналето од Лига Европа, но беше елиминиран од натпреварувањето.

Аталанта се пласираше во полуфиналето со вкупен резултат 3:1, откако пред една недела на „Енфилд“ победи со 3:0.

Видео:

 

Стрелец на единствениот гол на овој натпревар беше Мохамед Салах во седмата минута од пенал.

Берат Ѓимшити го одигра целиот натпревар за Аталанта.

На Ливерпул сега му преостанува трката во Премиер лигата.