KOHA.net

фудбал

Измама и насилство, „болести“ кои не му припаѓаат на косовскиот спорт

Насилство во спортот

Два клуба од Премиер лигата добија забрана за местење натпревари. Во меѓувреме две лица се уапсени за напад на ракометни судии.

Наметливоста и насилството не се делат со косовскиот спорт. И ова беше вистина и оваа недела.

Одлуката на Фудбалската федерација на Косово, поточно на нејзините органи, да ги отстрани Улпијана од Липјан и Влазнија од Пожеран од прволигашките натпреварувања предизвика бурни реакции. Според Натпреварувачко-дисциплинската комисија, Улпијана и Влазнија го завериле резултатот од меѓусебниот натпревар. Влазнија победи со 4:3 во Липјан, на 7 април.

Врз основа на официјалниот извештај, ФФК заклучи дека домашната екипа покажала јасен неангажман во играта. Намерно им дозволи многу простори на противниците и им олесни на гостинскиот тим. Впрочем, според одлуката на Дисциплинската, Улпијана одбила да постигне гол, иако можела да го стори тоа.

Одлуката се заснова и на телевизиските снимки, комуникациите на играчите со телефонски пораки „и податоци од доверливи извештаи“.

Според одлуката, Улпијана и Влазнија во наредното издание ќе играат во Втората лига.

ФФК никогаш не донела помоќна одлука за борба против заверата. Но, се појавија и други обвинувања. Двата клуба обвинија дека одлуката е поврзана со фаворизирање на трет клуб, а тоа е Фљамуртар од Приштина. Се очекува да има и други инволвирани, а останува да се види дали ФФК ќе постапи со исти критериуми кон другите клубови.

Двата клуба инсистираат на тоа дека се невини. Влазнија поднесе претставка, оценувајќи дека одлуките се неосновани, без аргументи и тенденциозни.

Очекуваме мериторна одлука и извинување од сите оние кои се обидуваат да го расипат имиџот на нашиот клуб кој постои повеќе од половина век“, напиша Влазнија.

Покрај скандалите, фудбалот е обвинет и за неправилно работење на судиите. Вакви обвинувања имаше и викендов, дури и во трката за титулата шампион во Суперлигата.

Тренерот на Лапи, Тахир Бататина изјави дека неговиот тим е сериозно оштетен на натпреварот против Дукаѓин во Клина. Според него, Дукаѓини го упатил судијата. Лапи ремизираше и загуби чекор со Балкан и Дрита.

Напнатост имаше на натпреварот меѓу Дукаѓин и Лапи.

Но не на нивото како во саботата вечерта во Митровица по ракометен натпревар. Се сретнаа Трепча и Беса Фамгас, а победа забележа пејанецот. По завршувањето на натпреварот неовластени лица влегле на теренот за играње. Двајца од нив физички ги нападнале судиите, соопштуваат од Ракометната федерација на Косово.

За тој инцидент се уапсени две лица, потврди во неделата за TIME од косовската полиција.

„Во врска со инцидентот во салата „Минатори“, уапсени се и приведени двајца осомничени. Случајот е инициран „лесна телесна повреда““, соопшти полицијата на Митровица.

Според Федерацијата, постои сомнеж дека нападот го извршиле двајца поранешни ракометари.

„Откако заврши натпреварот, на теренот влегоа неовластени лица. Двајца од нив физички ги нападнале судиите на играта. Се сомнева дека се работи за поранешни ракометари и тоа го прави настанот понеприфатлив. Ракометната федерација на Косово најостро го осудува покажаното насилство, додека органите на Федерацијата во текот на следната недела ќе донесат мериторни одлуки за тоа што се случи“, пишува во соопштението на ФХК.

Во завршната фаза од првенството речиси редовни ќе бидат обвинувањата и сомнежите за дослух и влијание врз натпреварувањето. А не е исклучено ниту насилство врз основа на досегашните изданија и знаци.