ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Расистичка акција на навивач, тимот на Муриќ со официјална реакција

Ведат Муриќи - Мајорка - расистичка навреда

Мајорка во неделата реагираше во врска со расистичкиот чин на еден од нејзините навивачи по голот на Орелиен Чоамени.

Тимот на Ведат Муриќи го осуди расистичкиот чин на млад навивач, кој беше снимен на камера.
Акцијата се случи додека Чуамени го прославуваше голот што го постигна за Реал Мадрид. Со неговиот гол Реал Мадрид победи со 1:0 на гостувањето кај Мајорка, во саботата навечер.

Според Marca, навивачот се чини дека е малолетник бидејќи правел некои мајмунски гестови додека играчите на Реал Мадрид славеле. Тоа беше уште една епизода на расизам во шпанскиот фудбал. Истиот навивач фрли и шише со вода на теренот.

„На вчерашниот натпревар беа идентификувани слики каде едно лице прави расистички гестови. Клубот го активираше протоколот против насилство во фудбалот и соработува со полицијата за идентификување на дотичниот. Мајорка не толерира и нема да толерира никакво расистичко прикажување и активно учествува во сите кампањи за искоренување на ова зло кое оди подалеку од спортот. Ова е изолиран случај кој не ја оцрнува почитта и спортското однесување на нашите навивачи“, напиша Мајорка како одговор.