ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Арифи постигнува гол но е поразена, Кабаши асистира во победата

Дон Арифи

Играчот од средниот ред Дони Арифи во саботата постигна гол за својот тим Илвес во финската фудбалска елита, но неговиот тим беше длабоко поразен со 6:4 на гостувањето кај Гништани.

Тоа беше втор натпревар на Веикауслигас.

22-годишната Арифи во 66. минута погоди за 3:1.

Придонес за овој натпревар имаше и друг албански играч за врска Арменд Кабаши.

Кабаши асистираше при голот за 3:3.

Натпреварот беше драматичен и беа постигнати вкупно десет гола.

Арифи го комплетираше мечот за домаќините, исто како и 28-годишниот Кабаши кај гостите.

На клупата на Илвеши беше 21-годишниот играч за врска Ноел Хаса.

Илвеши има еден бод од два натпревари, додека лидерот Гништани има шест бода.