ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Пајазити, играч на месецот во Премиер лигата 2

Адрион Пајазити

Фудбалерот од средниот ред на Фулам, Адрион Пајазити, го доби епитетот најдобар играч на Премиер лигата 2 за месец март, со што стана вториот фудбалер на оваа екипа што ја освоил оваа награда.

„Оваа награда ми значи многу. Тоа е резултат на големата работа што ја завршив и добрите настапи што ги имав во последно време“, изјави Пајазити за официјалниот сајт на клубот.

„Многу сум среќен поради моето враќање и среќен сум што победивме на три од исто толку одиграни натпревари. Тимот играше добро во последниот месец, постигна многу голови и горд сум што бев вклучен во многу голови што ги постигнавме“, изјави 21-годишниот играч кој прво ги претставуваше У19 и У20 на Албанија, а потоа и У21. на Косово. Сега е дел од Албанија од оваа возрасна група.

Пајазити придонесе за 10 од 15-те голови што ги постигна Фулам во март.

Тој има постигнато пет голови и исто толку асистенции во три натпревари од Премиер Лигата 2 овој месец.

Тука спаѓаат „хет-трикот“ и двете асистенции на дуелот против Ридинг.

Добрата форма на Пајазит продолжи со уште еден гол и две асистенции против Вест Хем Јунајтед, додека имаше гол и асистенција против Лидс Јунајтед.

Неговата добра форма го виде Фулам на третото место со 35 поени од 18 натпревари. Лидер е Тотенхем со 39 бода од 16 одиграни натпревари.

Пајазити беше првиот меѓу осумте играчи избрани од панелот за развој на фудбалот во Премиер лигата.

За најдобар играч на месец март во Премиер лигата беше прогласен Родриго Муниз.

Муниз е и член на тимот на Фулам.

Во март постигна четири гола и даде една асистенција.