ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Првиот трофеј на Муриќ може да биде многу голем

Ведат Муриќи

Ведат Муриќи

Се проценува дека Ведат Муриќи досега има успешна фудбалска кариера. Но, нема трофеј. И во сабота навечер предводникот на претставникот на Косово има златна можност. Тоа може да се направи со првиот сериозен трофеј во кариерата и многу големиот.

29-годишниот фудбалер ќе го предводи нападот на Мајорка во финалето на Копа дел Реј.

Муриќи од Призрен има настапувано во Косово, Албанија, Турција и Италија но досега немал можност да освои сериозен трофеј.

Може да освои една со Мајорка во сабота од 22 часот, во финалето против Атлетик Билбао. Финалето на Купот на Шпанија се игра на стадионот „Ла Картуха“ во Севиља.

Во долгото интервју дадено за медиумот „Кадена СЕР“, Муриќи изјави дека тој и неговите соиграчи ќе работат само на ментален аспект, бидејќи во физичкиот аспект се многу добри.

„Мислам дека не ни треба работа од физички аспект. Ментално, правиме одлична работа. Ова се важни натпревари и треба да бидете подготвени за она што може да се случи. Сите играчи сонуваат за победа во финалето. Физички не правиме ништо посебно, но психички се подготвуваме поинаку. Го доживеав и знам како да се справам со тоа. Ќе го доживеам како нормален ден. Секој треба да се подготви, ова не зависи од тренерот“, изјави Муриќи.

Мајорка имаше неколку драматични моменти на патот до финалето.

Победи против Тенерифе со гол во 120. минута од судиското продолжение. Потоа ја елиминира Жирона со 3:2.

Но токму пеналите во победата над Реал Сосиедад ќе останат долго во сеќавање на Муриќ.

„Нема да го заборавам тој натпревар до крајот на животот. Кога отидовме на пенали, тренерот не подготви да шутираме. Почна да ги кажува имињата. Откако ги повика, ни рече да се радуваме на секое име што ќе го спомене и да славиме. Ме смири и го кренав погледот за да ги видам играчите на Реал Сосеидад. Не гледаа и мислеа што славиме? После тој момент бевме победници. Никогаш нема да го заборавам тој момент. Бевме многу мирни“, изјави Муриќи, кој истакна дека е задоволство да се работи со тренерот Хавиер Агире.

„Многу пати му се смееме бидејќи таков е тој. Но, кога одиме на тренинг му се менува и лицето. Тој е многу сериозен за тренинзите. Знае да разговара со судиите, да не мотивира и да ги демонстрира вежбите. Имаме среќа што имаме таков тренер“, продолжи Муриќи.

Косовскиот напаѓач сепак знае дека Атлетик Билбао е фаворит за победа во финалето бидејќи има поголемо искуство.

Атлетик Билбао 23 пати го освојуваше Купот на кралот, но последен пат пред 40 години.

Во меѓувреме, Мајорка има само еден трофеј во Копа дел Реј, оној од 2002/03.

Муриќи им честиташе на браќата Инаки и Нико Вилијамс кои се во Билбао.

„Тие се авиони! Имам интересно друштво со Инаки. Разговарам со него на натпреварите и сменивме дресови два-три пати. Ако не знаеш да ги запреш браќата и не им обрнуваш внимание, тие те убиваат. Но, имам верба во моите дефанзивци и соиграчи, тие се како ѕидови“, вели Муриќи.

Муриќи беше запрашан дали е заинтересиран да ја напушти Мајорка во Премиер лигата. Тој ги демантираше шпекулациите и додаде дека е среќен во Мајорка.

Муриќи постигна пет гола и придонесе со две асистенции во тековната сезона со Мајорка. Ла Лига има се. Но, тој се стреми кон првиот гол во Купот на кралот во ова издание за да му обезбеди на својот тим големиот трофеј.