KOHA.net

фудбал

Судиите на финалето на Купот на кралот предизвикуваат еуфорија во Мајорка и Муриќи

Ведат Муриќи - Реал Мајорка

Фото: Асошиетед прес

Хозе Луис Мунуера Монтеро ќе биде главен судија на финалето од Купот на Кралот меѓу Атлетик Билбао и Мајорка. 

Едуардо Прието Иглесијас ќе биде во ВАР собата. Оваа судиска двојка предизвика еуфорија во Мајорка пред финалето на Копа дел Реј кое се игра викендов. Мајорка во два наврати забележа победи кога ова дуо беше на чело на натпреварот, додека нејзиниот главен напаѓач Ведат Муриќи постигна два гола на тие средби.  

Напаѓачот на Косово со Мајорка цели да жнее успех во финалето на натпреварувањето. Атлетик Билбао - Мајорка се игра во сабота од 22 часот, на стадионот „Ла Картуха“ во Севиља. 

Двојката Мунуера Монтеро и Прието Иглесијас беа судии на натпреварот Селта - Мајорка што се одигра на стадионот „Балаидос“ на 16 септември минатата година. Мајорка победи со резултат 1:0, додека високиот Муриќи го постигна единствениот гол на натпреварот во 85. минута. 

Муриќи во победата на 11 февруари годинава го постигна победничкиот гол во првата минута од судиското продолжение. Мајорка на домашен терен победи со резултат 2:1 против Рајо Ваљекано. 29-годишниот Муриќи моментално е во добра форма со пет гола и две асистенции во сите натпреварувања.  

Вкупно шест пати судијата Мунуера Монтеро судел на натпреварите на Мајорка. Мајорка има биланс од четири победи и два порази, од Барселона во 2019 година и од Елче со резултат 1:0. 

Дури и Атлетик Билбао има биланс од две победи кога ова дуо се повика. Со 2:0 ја совлада Осасуна на гостувањето, додека со 2:1 победи Реал Сосиедад во баскиското дерби. 

Билбао нема пораз со него од септември 2021 година кога беше поразен со 2:1 од Рајо Ваљекано. 

Мајорка цели кон вториот трофеј во клупската историја. 

Избраниците на тренерот Хавиер Агире се истакнаа во ова издание на Копа дел Реј, но попатно ги исфрлија Жирона и Реал Сосиедад. 

Сепак, Мајорка го нема освоено Купот на кралот од изданието 2002/2003 година, кога тоа беше единствениот пат кога триумфираа. Тогаш Мајорка победи со 3:0 против Рекреативо Хуелва, а во тимот беа и Самуел Ето и Валтер Пандиани. 

За Мајорка тоа ќе биде четврто финале во Купот на кралот. Во изданието 1997/98 беа поразени од Барселона, додека во изданието 1990/91 загубија од Атлетико Мадрид. 

Победникот од ова натпреварување ќе се пласира во групната фаза за следното издание на Лига Европа.