KOHA.net

фудбал

Кајзерслаутерн во финалето на Купот

1. ФК Кајзерслаутерн

Кајзерслаутерн обезбеди пласман во финалето на Купот на Германија.

Во полуфиналето во вторник го совлада Заарбрукен со резултат 2:0. Германската Бундеслига 2 двата гола ги постигна во второто полувреме, односно во 53. и 75. минута. 

Режија на Марлон Ритер и Алмами Туре. Албанскиот фудбалер Тим Цивеја играше од 67. минута за Заарбрукен. 

Кајзерслаутерн во финалето ќе се соочи со победникот од мечот Баер Леверкузен - Фортуна Дизелдорф.