ФИФА Евро 2024 KOHA.net

фудбал

Лион во финалето на Купот на Франција

Лион

Лион се пласираше во финалето на Купот на Франција. Составот на Лион лесно го совлада Валенсиен. 

Победи со 3:0 во вторникот и со тоа обезбеди пласман во финалето на Купот на Франција.

 Александре Лаказет ги постигна првите два гола, додека Гифт Орбан го постигна третиот