KOHA.net

евра 2024

Кој ќе биде следниот противник на Англија?

BELLINGHAM

Фото: Асошиетед прес

Кој ќе биде следниот противник на Англија во недела?

Малку е комплицирано, но една од Холандија, Чешка, Турција или Грузија ќе се соочи со „Трите лава“ во следниот натпревар.

Се ќе решава групата Ф, чии натпревари се играат в среда.

Чешка - Турција и Грузија - Португалија се натпреварите од оваа група.

Избраниците на Герет Саутгејт ќе играат со Холандија, која заврши на третото место во групата Д, освен ако Чешка не ја победи Турција или Грузија не победи против Португалија во групата Ф.

Турција, Чешка и Грузија би можеле да завршат на третото место во групата Ф.

Доколку успеат да го сторат тоа и да завршат со три или повеќе бодови, ќе го заземат местото на Унгарија на табелата на најдобрите третопласирани селекции.

Ремито 0-0 против Словенија значи дека Англија нема да игра со ниту една селекција од групата Е.