KOHA.net

евра 2024

УЕФА одговара на обвинувањата дека лекарската помош е одложена во случајот со Унгарецот Варга

Варга - Унгарија ЕП 2024

Унгарската ѕвезда Доминик Шобошлаи го критикуваше медицинскиот персонал за случајот со напаѓачот Барнабас Варга. Тој во неделата вечер имаше опасен судар со голманот на Шкотска и остана неподвижен на теренот.

Според Шобошлаи, лекарскиот тим што ја носеше носилката се движел многу бавно.

Но, УЕФА ги демантираше овие оценки.

„Докторот на тимот интервенираше во рок од 15 секунди од инцидентот, а веднаш потоа и вториот лекар на стадионот, за да изврши првична проценка на повредата и да обезбеди соодветен третман, во согласност со стандардните медицински процедури. Квалификуваниот тим за итни случаи чекаше на влезот од теренот, по потреба, и пристигна со носилки веднаш кога тоа беше побарано“, пишува во одговорот на УЕФА за „20 Minuten“.

Шобошлаи се пожали дека лекарската помош на Варгас му била доцна.

„Јас бев еден од првите што пристигнав. Бев шокиран и се обидов да го вратам на негова страна, што е најдоброто нешто да се направи во такви ситуации. Не можеше да добие доволно воздух. Немам поим каков е протоколот, дали луѓето смеат да се кандидираат ако им треба помош. Но, сè се случи полека“, изјави Собошлаи.

Тој додаде дека помошта треба да се пружи многу побрзо, бидејќи животот зависи од секунди.

УЕФА цени дека се е направено на професионален начин и во согласност со медицинските процедури.

„Немаше доцнење во лекувањето и грижата за играчот“, велат од Европската фудбалска конфедерација.

Варга ќе биде опериран и ќе остане во болница два дена. Ако се биде во ред, тој би можел да биде пуштен од болница во среда.