KOHA.net

евра 2024

Тежок терен во Франкфурт, предност за Швајцарија

Шаќири и Јакин

Тешкиот терен на стадионот „Дојче банк парк“ во Франкфурт се гледа како предност за Швајцарија во дуелот против Германија во групата А на „Евро 2024“. 

Во недела од 21 часот играат Швајцарија и Германија. 

Селекторот Мурат Јакин изјави дека теренот може да биде предност бидејќи и Швајцарија тренира на сличен терен. 

„Можеби разбраа дека трениравме на лош терен. Можеби затоа имаме предност“, изјави Јакини во саботата на прес-конференцијата. 

Швајцарскиот тренер не зборуваше за Гранит Џака, но ја покажа важноста што Џердан Шаќири ја има за швајцарскиот репрезентативец. 

Сепак, Јакини не посочи дали ќе игра или не Шаќири, кој постигна супергол на последниот меч. 

„Шаќири има големи обврски. Без разлика дали играл или не, тој е свесен за улогата што ја има“, изјави Јакин.