KOHA.net

евра 2024

Официјални формации Белгија - Романија, изненадување за Белгијците

Роберто Мартинез

Селекторот Роберто Мартинез направи четири измени во формацијата, во однос на играчите кои настапија во поразот од Словачка. 

Поранешниот дефанзивец на Тотенхем, Јан Вертонген и Јури Тилеманс од Астон Вила се во стартниот тим, како и Артур Теат и Доди Лукебакио.

Составот на Белгија: 

Кастилс, Кастањ, Вертонген, Фаес, Теат, Онана, Тиелеманс, Де Брујн, Лукебакио, Доку, Лукаку

Во меѓувреме, само една промена има во Романија, по победата над Украина од 3:0. 

Валентин Михаила ќе го замени Флоринел Коман.

Составот на Романија: 

Нита, Банку, Бурка, Драгушин, Ратиу, Марин, Михаила, Станчиу, Марин, Ман, Драгуш

Натпреварот меѓу Белгија и Романија припаѓа во групата Е на „Евро 2024“. 

Романија, Украина и Словачка имаат по три бода. 

Последната Белгија е без бод.

 

Прочитајте други ажурирања
Белгија

Белгија со три бода ја совлада Романија во групата репрезентации