KOHA.net

УЕФА ја цени ѕвездата на Сити

3 ј. пред / 22 јуни 2024 22:59
Кевин де Брујн

Фото: Асошиетед прес

Кевин Де Брујн ја освои наградата за најдобар играч на натпреварот што Белгија го доби против Романија со 2:0. 

Де Брујн го постигна вториот гол на Белгијците. 

„Тој ја направи разликата за селекцијата на Белгија која ги освои првите бодови. Тој повторно беше одлучувачки играч за својот тим“, напиша УЕФА.

Белгија со три бода ја совлада Романија во групата репрезентации

3 ј. пред / 22 јуни 2024 22:50
Белгија

Головите на Јури Тилеманс и Кевин Де Брујн го решија предизвикот меѓу Белгија и Романија. 

Белгија победи со резултат 2:0. Тиелеманс погоди по 73 секунди игра, додека Де Брујн погоди во 80. минута на асистенција на голманот Коен Кастелс.  

На Белгијците во вториот дел поништен гол на Ромелу Лукаку кој асистираше при првиот гол. 

Победата на Белгија ја изедначи оваа група по бодови. 

Романија, Белгија, Словачка и Украина имаат по три бода и се ќе биде решено во последните натпревари од групната фаза. 

Следната среда се среќаваат Словачка - Романија и Украина - Белгија.

Белгија го удвојува водството, голмански асистенции

3 ј. пред / 22 јуни 2024 22:37
ДЕ Брујн-Лукаку

Кевин Де Брујн постигна уште еден гол за Белгија и го удвои водството. 

Голманот Коен Кастелс имаше асистенција. Со долга топка во 80. минута го пронајде играчот од средниот ред на Манчестер Сити, кој беше непогрешлив пред противничкиот голман. 

Белгија победи против Романија со 2:0.

Белгија доминира и на пауза оди со водство

3 ј. пред / 22 јуни 2024 21:53
Белгија

Белгија отиде во паузата на полувремето со еден гол предност во вториот натпревар од групата Е против Романија. 

Белгијците постигнаа гол по само 73 секунди игра. 

Играчот од средниот ред на Астон Вила, Јури Тиелеманс постигна гол кога му асистираше Ромелу Лукаку. 

За Белгијците тоа беше најрано постигнат гол на кој било меѓународен турнир.

Белгија во раното водство

3 ј. пред / 22 јуни 2024 21:03
Tielemanns

Белгија рано поведе во натпреварот против Романија.

Јури Тилеманс погоди во втората минута.


 

Официјални формации Белгија - Романија, изненадување за Белгијците

3 ј. пред / 22 јуни 2024 20:26
Роберто Мартинез

Селекторот Роберто Мартинез направи четири измени во формацијата, во однос на играчите кои настапија во поразот од Словачка. 

Поранешниот дефанзивец на Тотенхем, Јан Вертонген и Јури Тилеманс од Астон Вила се во стартниот тим, како и Артур Теат и Доди Лукебакио.

Составот на Белгија: 

Кастилс, Кастањ, Вертонген, Фаес, Теат, Онана, Тиелеманс, Де Брујн, Лукебакио, Доку, Лукаку

Во меѓувреме, само една промена има во Романија, по победата над Украина од 3:0. 

Валентин Михаила ќе го замени Флоринел Коман.

Составот на Романија: 

Нита, Банку, Бурка, Драгушин, Ратиу, Марин, Михаила, Станчиу, Марин, Ман, Драгуш

Натпреварот меѓу Белгија и Романија припаѓа во групата Е на „Евро 2024“. 

Романија, Украина и Словачка имаат по три бода. 

Последната Белгија е без бод.